Щороку Всесвітній день вишиванки набуває нових масштабів. Цьогоріч вперше по-особливому яскраво та корисно свято відбулось в Техасі.
Про головні події розповідає Віталій Тарасюк, генеральний консул України в Г’юстоні, штат Техас
— Які основні заходи відбулись у Техасі з нагоди Всесвітнього дня вишиванки?
У цьогорічний День вишиванки всі громади Техасу, в тому числі великих міст — Далласа, Г’юстона, Сан-Антоніо, Остіна — провели мітинги на підтримку України. Також провели кампанії зі збору коштів, які згодом будуть передані в офіційні фонди України або спрямовані на закупівлю спеціального спорядження та подальшу відправку українським військовим. Серед іншого були проведені виставки та інформаційні заходи, що висвітлювали правдиву інформацію про російську війну в Україні.
— Хто з американських політиків отримав у подарунок вишиту сорочку в рамках акції «Вишиванка для друга України»?
Вишиті сорочки — символ української нескореності — тепер мають губернатор штату Техас Грег Абботт, сенатор штату Техас Тед Круз, конґресмени від штату Техас Лойд Доггет та Майк Маккол, мер міста Даллас Ерік Джонсон, мер міста Сан-Антоніо Рон Ніренберг, констабель міста Г’юстон Алан Розен.

— Вишита сорочка вже стала маркером політичної солідарності з Україною. Що саме засвідчують американські політики, одягаючи українську традиційну сорочку?
Вдягаючи в цей день українську вишиванку, американські політики висловлювали повну підтримку та публічний заклик до допомоги українському народові. А також те, що вони стоять пліч-о-пліч з усіма, хто бореться проти зла та тоталітаризму; готовність робити все від них можливе задля надання всієї необхідної допомоги Україні.
— Чи вважаєте Ви День вишиванки важливим інструментом культурної дипломатії?
Насправді, він дуже важливий. Вишиванка – це культурний код української нації. Вдягаючи вишиту сорочку, ми показуємо свою ідентичність, свою культурну спадщину. Це те, чим ми відрізняємось і демонструємо це всьому світові, а світ нас у цьому підтримує.
Окрім культурних проєктів, Генеральне консульство України в Г’юстоні та громада пріоритетно зосереджують сили на гуманітарній допомозі Україні та інформаційній кампанії, що розкриває правду про масштаби руйнувань та злочинів росії в Україні.
Щодо інформаційних кампаній — то це дійсно дуже важливо. На кожній зустрічі, кожному заході або інтерв’ю, в соцмережах, на радіо, на всіх доступних нам інформаційних майданчиках ЩОДЕННО ми говоримо ПРАВДУ. Правду про події в Україні: з усіма деталями, про всі звірства росіян, про знищену українську інфраструктуру, про незламний дух українських захисників та, звичайно, просимо про допомогу, якої ми потребуємо. І американці нас чують.
Щоденно ми відповідаємо на сотні листів від небайдужих американців, які бажають вступити в інтернаціональний леґіон, або стати волонтером тут чи в Україні. Хтось просто пише: “Чим я можу допомогти?”.
Чимало американців долучились до наших закордонних українців з метою збору та відправки гуманітарної допомоги в Україну. Серед них є бізнесмени, політики, громадські діячі. Тісно співпрацюємо з політиками та дипломатичними установами в нашому окрузі. Нам допомагає бізнес: хтось надає логістичну, хтось фінансову допомогу. Працюємо з великими компаніями, які бажають взяти участь у відновленні України та залучати інвестиції.
Дуже вдячні нашим колегам з МЗС, які професійно координують нас 24/7 та надсилають оновлену інформацію про запити від військових, медиків та волонтерів; й звісно вдячні нашим громадянам, які щодня роблять велику роботу. Ми це цінуємо!
***
Українська діаспора міст Сан-Антоніо та Остіна мають за честь уперше започаткувати акцію “Народжені у вишиванках” у Техасі, США.
З появою дитини родинне життя завжди змінювалося. Саме у батьківській хаті малюки робили свої перші кроки, вперше казали «мама» і «тато». Саме у батьківській хаті діти усвідомлювали свою приналежність, своє коріння, традиції, генетичний код, який проявляється також через підібраний мамою одяг. Вишивана сорочка не стільки відігравала функцію одягу, скільки була оберегом її власника від зла.

Наші діти народжені вже у США. Їхня батьківська хата вже не в Україні, але ми маємо на меті зберегти нашу культуру і традиції. Тож така українська традиція під час війни стає ще більш актуальною.
Щиро вдячні ГО “Всесвітній день вишиванки” і особисто Лесі Воронюк за таку гарну і потрібну ініціативу; і за те, що встигли передати ці вишиваночки з України в Техас ще до війни.
Тетяна Мороу, Сан-Антоніо, Техас
— Моя донька народилася в США, вона громадянка Америки, але в ній тече українська кров. Я хочу поділитися своєю любов‘ю до України і до української культури зі своєю американською родиною. Як перший крок до цього — вишиванка маленької Вів‘єн.
Вишиванка — це особливий одяг, в якому зберігається пам‘ять українського народу та повага до його історії. Це символ самоідентифікації та привід для гордості. Любов до України, її мови, культури — це те, що ми повинні зберігати і передавати у спадок нашим дітям, незалежно від того, де ми живемо зараз.
Слава Україні!
Амелія Коршенко, Остін, Техас
— Чому важливо? Для нашої сім‘ї важливо зберігати свою ідентичність. Незважаючи на те, що ми переїхали до Сполучених Штатів, наша сім‘я плекає українські традиції та цінності й намагається долучати до них діток змалечку.
Анна Чернявська, Остін, Техас
— Для нас важливо було одягти дитину у вишиванку тому, що це не просто одяг, а важлива складова української культури й історії. Любити свою Батьківщину, поважати її традиції та звичаї повинна кожна людина, незважаючи на те, де саме вона проживає.
Для українців відчуття власного коріння було важливим завжди, але особливо важливе воно зараз, коли наша країна, перебуваючи у стані війни, так потребує підтримки усього світу.
Для нас дуже важливо, щоб наша дитина знала, що вона українка, а вишиванка — це один із невід’ємних символів України. А ще вишита сорочка — красива і стильна, і дуже пасує не тільки дорослим, а й діткам! 🙂
Олександра Правоторова, Остін, Техас
— Україна в наших серцях. І хоч наша донечка була народжена в Америці, для нас дуже важливо, аби вона знала своє коріння. Тому з самого народження намагаємося розмовляти українською, носити традиційний одяг і бути носіями українських традицій.
Ірина Лагно, Остін, Техас
— У сучасному світі, де глобалізація стирає унікальність і місцевий колорит, хочеться мати рідну частинку поруч. Вишиванка — це частина родинної історії й нагадування про теплі бабусині руки, які її вишивали. Одного дня мій маленький українець зможе обійняти її, а вона розкаже, яку історію вона розказала в його вишиванці.
***
Проєкт «Батьківська Хата. Homestead».

Розповідає команда проєкту «Батьківська Хата: Ukrainian San Antonio» Оленка Браво, Світлана Задоровська, Наталка Стурджілл
Наприкінці грудня 2021 року команда проєкту «Батьківська Хата. Homestead» анонсувала початок другого сезону.
Але в Україну прийшла жорстока війна!
Тільки-но розпочавши другий сезон, ми зупинилися… Всі сили відали на підтримку країни. Наразі проєкт «Батьківстка Хата. Homestead» набув ще сильнішого значення, він став ще актуальнішим, ріднішим і потрібнішим.
Під час зйомок ніхто з нас навіть не усвідомлював, що і в Києві, і по всій країні почнуться страшні бойові дії… В одну мить кожен громадянин країни став потенційним переселенцем, і над кожним з нас нависла загроза втратити рідну домівку… Тож зараз ми як ніколи розуміємо важливість і значимість нашого проєкту. Бо інформаційний фронт був програний раніше, його ще мусимо відвоювати. А такі культурно-просвітницькі проєкти — це зброя у цій війні.
У квітні-травні цього року ми презентували виставкові експозиції проєкту й були співорганізаторами благодійних заходів зі збору коштів для України у Сан-Антоніо та Остіні.
Команда проєкту висловлює подяку представникам місцевої мерії міста Сан-Антоніо: радниці Адріані Рочі Ґарсії та раднику Мені Палаец за сприяння у проведенні виставки. Також вперше проєкт було презентовано у Ванкувері (Канада) Іриною Мітронович та у Львові Світланою Задоровською.
У Львові до проєкту долучилися як постійні партнери — Арт-об’єднання Kyivphotos-Hall 2012 та Національна спілка фотохудожників України; так і нові — Львівська обласна бібліотека для юнацтва ім. Романа Іваничука, ГО «Центр промоції культурного та соціального розвитку в Україні», ГО «Центр сприяння та розвитку міжнародних проєктів ЮНЕСКО в Україні».
За основу експозиції були взяті фотоісторії з найбільш постраждалих регіонів України: Харківщини, Одещини, Дніпропетровщини, Київщини (світлини з міста Бородянки), Сумщини та Житомирщини.
Окрім того, що спільно з американцями ми проводимо збір і передачу гуманітарної допомоги, також займаємось просвітницькою роботою. Американці цікавляться Україною і дізнаються про неї ще більше. Багато представниць нашої команди переїхали до США 10-20 років тому. Раніше, коли нас запитували звідки ми, американці поняття не мали, де ця Україна. Сьогодні вони не просто знають, де Україна, сьогодні вони знають де Київ, Одеса, Маріуполь… але якою ціною?! Наразі ми маємо унікальну можливість розповідати світові про Україну через призму її культурної спадщини, традицій, історії.

***
Діяльність ГО «Ukrainian San Antonio»
Розповідає Вікторія Ландблейд, членкиня громадської організації «Ukrainian San Antonio»
Завдяки неймовірній підтримці мешканців Сан-Антоніо, місцевих організацій, мерії міста, громадська організація «Ukrainian San Antonio» зібрала 350 тисяч доларів та укомплектувала п‘ять вантажівок гуманітарної допомоги.
Всі 100% коштів будуть спрямовані на потреби мешканців України. Ми вже придбали п‘ять вакуумних апаратів, реанімобіль, чотири повнопривідні автівки, рентген-апарат, величезну кількість аптечок, турнікетів, засобів первинної допомоги, 60 коробок сухих військових пайків. Також допомагали закуповувати їжу безпосередньо в Україні для постраждалих та підтримали дві родини переселенців, одна з яких із Маріуполя.
Волонтерами української спільноти міста Остіна (штат Техас) з початку війни проведено три івенти, організовано щоденні пікети під Техаським Капітолієм на підтримку підписання ленд-лізу, зараз проводяться щотижневі протести. Українці Остіну, окрім основних івентів, координують і співпрацюють з іншими спільнотами, які влаштовують власні івенти на підтримку України. Також знімаються короткометражні фільми, запущено українську школу, забезпечено представництво України на фестивалі «SXSW» в Остіні.
Щодо фінансових успіхів:
Austin TX Ukrainians провели вже три фандрайзингових івенти, де зібрали близько $180000. Гроші частково передали в три великі фонди: «Razom for Ukraine», «Leleka Foundation» та «Маша Фонд».
Закупили три реанімаційні автомобілі, 200 аптечок, що включають турнікети, гемостатики, бандажі тощо.
Українці Остіна активно співпрацюють з благодійною організацією «Liberty Ukraine», яка допомагає військовим ще з 2014 року. Зібрані гроші йдуть на потреби окремих бригад, які перебувають на лінії фронту: закупівлю уніформи, медикаментів, біноклів, тепловізорів тощо.