Про свято
Всесвітній день вишиванки – свято, що єднає українців крізь простір і час
Започаткована студентами Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича у 2006 році акція стала одним із найулюбленіших та наймасовіших свят українців та солідарних з Україною іноземців по всьому світу.
Щороку третього четверга травня до свята долучається понад 100 країн. День вишиванки є важливим об’єднавчим просвітницьким майданчиком з реалізації десятків проєктів в Україні та невід’ємною складовою культурної дипломатії закордоном.
Мета свята
Поширювати та актуалізувати українську культурну спадщину загалом та вишиті сорочки зокрема.
Засновники свята переконані – культурна спадщина є важливою складовою національної ідентичності, сучасного становлення українців та усвідомлення свого коріння та майбутнього.
Історія
Свято зародилось на факультеті історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.
Між парами на великій перерві студентка Леся Воронюк побачила у вишиванці свого друга Ігоря Житарюка та запропонувала йому і друзям обрати день і одягнутися у вишиті сорочки всім разом. Саме тоді сформувалась команда однодумців – оргкомітет свята, який досі активно працює та розвиває ідею (Леся Воронюк, Олександр Ткачук, Михайло Павлюк, Оксана Добржанська, Сергій Бостан, Ірина Мітнович, Павло Катеринчук).
Спочатку акцію підтримали кілька десятків студентів і викладачів, та вже наступного року до ідеї почали долучатися інші факультети.
Завдяки студентству кожного наступного року День вишиванки розростався всією Україною. А завдяки українським діаспорянам з 2010 року свято стало Всесвітнім.
Зваживши запит як на свято, так і на просвітницько-гуманітарні проєкти, що реалізовуються в рамках відзначення, у 2015 році оргкомітет прийняв рішення про створення громадської організації «Всесвітній день вишиванки», яка постійно зростає та втілює у життя все масштабніші та якісніші ініціативи. Більше про них читайте у вкладці «Наші проєкти».
Дата святкування
Щороку третій четвер травня – дата, обрана з багатьох причин. Та основна причина – День вишиванки завжди має бути в робочий день. Таким чином ініціатори свята підкреслюють, що вишита сорочка завжди була невід’ємною частиною життя українців.