

Австралія
First ever World vyshyvanka day Down Under!
За ініціативи Посольства України в Австралії Всесвітній день вишиванки 2019 року українці відзначили показом українських строїв у Національній галереї Зеленого континенту.
Серед гостей були представники австралійського істеблішменту та дипломатичного корпусу, акредитованого в Канберрі, члени української громади та австралійські друзі України.
Відкрили свято Посол України в Австралії Микола Кулініч та Голова СУОА Стефан Романів, які у своїх промовах наголосили на багатстві української культури, важливості проведення заходів культурної дипломатії та великій ролі українців Австралії у збереженні національних традицій.

До проведення долучилися майже всі українські організації Сіднею та Канберри: Крайова та Стейтова управи Союзу Українок Австралії (СУА), Відділи СУА; батьки, учні та вчителі всіх українських шкіл міста Сіднею, Громади Сіднею та Кабраматти, молодіжні організації СУМ та Пласт, ансамблі українського танцю “Заграва” та “Веселка”, Фундація “Карпати”, та український музей міста Канберра.
Святковий показ вишиванок було присвячено пам’яті Христини Сивенької-Бейлі – багатолітньої голови відділу СУА ім. Олени Пчілки, надзвичайної людини, яка не просто збирала та зберігала старовинні українські строї, а проводила просвітницькі заходи, вводячі моду на вишиванку в Австралії, і так і залишилася в пам’яті багатьох австралійців як “Леді Вишиванка”. Навіть після того, як її не стало, справа її продовжує жити. Спеціально до Дня вишиванки спільними зусиллями її сім’ї та інших членів української громади було створено цікаву змістовну программу для представлення нашого культурного спадку австралійцям.
Перед початком заходу Голови Стейтової та Крайової управ Союзу українок представляи гостям унікальні автентичні вишиванки, розміщені на стендах в залі галереї.

Бельгія і Люксембург
Українці Бельгії і Люксембургу, співробітники дипломатичних установ України, розташованих у Бельгії, солідарні з Україною іноземці щороку беруть участь у Всесвітньому дні вишиванки, відчуваючи себе частиною єдиної великої родини.
У третій четвер травня українці у своїх найкращих вишиванках збираються на центральній історичній площі Брюсселя – Гран-пляс, в інших містах країни – Антверпені, Генку, Генті, Льєжі, Монсі, Намюрі тощо, а також у Люксембурзі. Спілкуються, фотографуються. Розповідають місцевим жителям та туристам про історію української вишивки, символіку її кольорів та орнаментів, наші традиції, значення вишиванки для кожного українця.
У 2015 році відбувся Парад вишиванок, під час якого українці, що з’їхалися з різних куточків Бельгії, пройшли маршем через увесь Брюссель. Це був дуже потужний і красивий захід.
На жаль, у 2020 році проведення масових заходів у травні було неможливим через санітарні обмеження, пов’язані з пандемією Covid-19. Проте проєкт перемістився в онлайн формат. Українці Бельгії і Люксембургу ділилися фото у вишиванках у мережі Фейсбук, співробітники Посольства України в Бельгії зробили відеофлешмоб.
Болгарія
Всесвітній день вишиванки традиційно об’єднує українців Болгарії. За час існування свята виникла і утвердилася добра традиція – щороку представники української громади одягають вишиванки та збираються біля пам’ятника Тарасу Шевченку в Софії. Зустрічаючись у центрі болгарської столиці, українці вітають один одного зі святом, декламують твори Кобзаря та співають українських пісень.
Яскравою подією став “Марш українських вишиванок”, організований Спілкою українських організацій в Болгарії “Мати Україна” у 2013 році. Цього дня учасники заходу пройшли колоною в народному вбранні з українськими прапорами від Народного театру ім. І.Вазова до пам’ятника Т.Шевченку.
У 2020 році з огляду на необхідність дотримання протиепідемічних обмежень, українцям в Болгарії не вдалося зібратися разом біля пам’ятника Т.Шевченку. Втім, у цей день багато українців одягли вишиванки як удома, так і на роботу, засвідчивши свою повагу до історії та традицій рідної Батьківщини. Підтвердженням цьому стали їхні яскраві фото у соціальних мережах.
З певністю можна стверджувати, що відзначення Всесвітнього дня вишиванки – один з найулюбленіших заходів наших співвітчизників у Болгарії.
Греція
Громада Греції разом з Посольством України в ГР традиційно відзначають кожного третього четверга травня Всесвітній день вишиванки.
Низка яскравих пам’ятних подій в Афінах до Дня Вишиванки включає виставки колекційних борщівських строїв та ляльок-мотанок, фестивалі моди, ярмарки та кулінарні фестивалі, запрошення відомих майстринь та дизайнерів, моделей та експертів.
Раді, що українці Греції долучилися до відзначення цього свята відтепер більш, ніж у 100 країнах світу, на всіх його континентах.
У Грецькій Республіці це урочистий день як серед українців, так і серед наших грецьких друзів. В цей день ми своїми красивими вишиванками нагадуємо про горду і красиву державу Україну, про її красивих людей та їхні багатовікові традиції.
Зараз вишиванка – це вже не просто одяг, а символ української нескореності, свободи, символ патріотизму та любові до своєї Батьківщини, солідарності з іноземцями, які цього дня розділяють наші почуття та піднесений настрій. І мабуть головне в цьому дні – це те, що вишиванка демонструє нашу єдність та стремління побудувати незалежну та успішну державу.
Свято Дня Вишиванки доповнюється новими ініціативами. У Греції під час фестивалю Cossack Art в Афінах стартувала й успішно триває акція “Народжені у вишиванках” від ГО “Всесвітній День Вишиванки” в рамках співпраці з Клубом українок в Греції (НПО “Борисфен”).
Грузія
Перший захід в Грузії, присвячений українській вишиванці був проведений у м. Батумі у травні 2006 року українською громадською організацією “Грузинсько-українська культурно-просвітницька організація “Єдність”. Голова цієї організації пані Наталія Мірошниченко презентувала українські вишиті рушники для грузинської громадськості та представникам інших етнічних меншин Аджарії.
Згодом свято Дня вишиванки в м. Батумі стало щорічним травневим святом української громади Аджарії, до якого долучаються молодь та діти.
В Тбілісі свято Дня вишиванки почало відзначатися у травні 2015 року. Представники громадських організацій українців м. Тбілісі вперше його провели біля пам’ятника Тараса Шевченка м. Тбілісі.
Данія
Посольство України в Королівстві Данія регулярно бере участь у Всесвітньому дні вишиванки.
Цього святкового дня співробітники дипустанови одягають свої найкращі вишивані сорочки і сукні, щоб продемонструвати свою любов та шану невичерпному багатству української культури та традиції на далекій, але дружній нам данській землі.
Українська вишиванка також стала незмінним атрибутом одягу співробітників Посольства під час святкування державних і релігійних свят України, а також вшанування пам’ятних і важливих для України дат.
Казахстан
2019 рік:
До Всесвітнього Дня Вишиванки Посольство України в Республіці Казахстан підготувало флеш-моб у формі відео-привітання від Посла України разом з дітьми працівників Посольства, які читали вірші про національний одяг нашої держави. Прикрасою флеш-мобу став 30-метровий тканий рушник, виготовлений майстрами Переяслава. На його фоні було зроблено низку фотографій співробітників Посольства разом з членами сімей.
До Всесвітнього Дня Вишиванки ПУ в РК запропонувало українській діаспорі Казахстану долучитися до свята і надіслати фотографії членів громад у традиційному українському вбранні.
2020 рік:
Онлайн фото-альбом “Українські родини Казахстану вітають усіх з неповторним святом – Всесвітнім днем вишиванки”, широко поширений у медіа-просторі Казахстану.
У Всесвітній день вишиванки нам пощастило вперше долучитися до акції “Народжені у вишиванках”. В сім’ї священника УГКЦ у місті Нур-Султан народився маленький українець – Любомир Андрійович Стецик. Посольство України в Республіці Казахстан подарувало хлопчику його першу в житті вишиванку, яка стане оберегом Любомиру упродовж всього життя.
Кенія
Кіпр
Популяризація української мови, культури і традицій українського народу є однією з важливих складових роботи Посольства України в Республіці Кіпр.
У культурі кожного народу є символічні речі, що несуть в собі національні традиції, в Україні – це безперечно вишиванка.
Особливе значення вишиванка має для українців, які проживають за межами України. Вишиванка для українців діаспори – це не просто одяг, в ній зашифровані душа та історична пам’ять української нації. Відзначення дня вишиванки є надзвичайно важливим святом для українців в Республіці Кіпр, яке єднає українців в їх шані і любові до рідної країни, нагадує про важливість збереження українських цінностей і традицій, сприяє культурному відродженню всього багатонаціонального українського народу.
Щороку свято набуває все більшого розмаху, все більше людей одягають в цей день свої найгарніші вишиванки, а дехто вже має цілі колекції.
Святкування Дня вишиванки відбувається у традиційно дружній атмосфері за участю не тільки українців Кіпру, а і друзів кіпріотів та широкої громадськості.
Під час відзначення цього свята у 2016 році відбулася презентація вишиваного одягу та інших виробів традиційного українського побуту, під час якої гості заходу були ознайомлені з основними елементами українського одягу, традиційними техніками української вишивки та стилями різних регіонів України. Святкування збагатили українські пісні та частування національних українських страв, приготованих українськими господинями Кіпру.
Святкування Дня вишиванки у 2017 році співпало з важливою для усіх українців Кіпру подією – презентацією новоствореної українською громадою Асоціації “Товариство Українсько-Кіпрської дружби”. Урочистості розпочав своїм виступом Посол України в Республіці Кіпр Борис Гуменюк, який наголосив на важливості реєстрації асоціації українців, що сприятиме поширенню української мови, культури і традицій в Республіці Кіпр.
У 2020 році у зв’язку з ситуацією, яка склалася з пандемією COVID-19, день вишиванки в Республіці Кіпр пройшов онлайн. Українська громада в Республіці Кіпр провела з 20 по 23 травня онлайн акцію “Українські вишиванки на Кіпрі”.
Кувейт
Як відомо, культурна дипломатія може бути як внутрішньою (тобто спрямованою на консолідування суспільства в межах своєї країни й залучення активної частини свідомого населення в загальнодержавні проєкти), так і зовнішньою.
Закордонна культурна дипломатія сприяє розвитку діалогу, налагодженню різносторонньої співпраці та утворенню довготривалих партнерських мереж. У сучасному світі культурна дипломатія є відлунням зовнішньополітичних інтересів держави, за нею можна робити висновки про амбіції держави на міжнародній арені. Передусім ідеться про поширення якісної та вичерпної інформації про свою країну, розбудову тривалого діалогу шляхом транслювання цінностей, культури й традицій держави.
Культурна дипломатія України в Кувейті протягом останніх років набула значної активізації, про що свідчить низка успішно реалізованих проектів у різних сферах культурно-гуманітарного співробітництва. Спектр заходів у зазначеному напрямку включає гідну презентацію українських галузей культури, медицини, освіти, спорту, туризму тощо. Під час реалізації певних проектів було також засвідчено потужний потенціал цифрової дипломатії.
Вишиванка як найбільш впізнаваний елемент українського традиційного вбрання супроводжує преважну більшість культурно-мистецьких заходів, організованих Посольством України в Державі Кувейт. Як під час “Тижня України в Кувейті 2020”, так і протягом туристичних фестивалів, ярмарок, виставок, концертів і вечорів моди вишиванка є невід’ємною частиною атрибутики заходів. А ці заходи об’єднують Україну та презентують її світу.
Так, плануючи діяльність Посольства у царині культурної дипломатії, ми прагнемо показати Україну мальовничою, барвистою, неповторною. І найкраще це виходить зробити через призму культурного спадку, де вишиванка посідає одне з провідних місць.
Литва
18 травня 2019 року у серці литовської столиці, за ініціативи Громади українців м. Вільнюс та за сприяння Посольства України у Литовській Республіці, відбулося яскраве відзначення Дня вишиванки. У заході взяли участь Посол України в Литві Володимир Яценківський з дружиною Роксоланою, Голова української громади м. Вільнюс Наталя Шертвітєнє, настоятель Української Церкви Пресвятої Трійці у м. Вільнюс отець Вінкентій Пелих.
Голова громади українців “Карпати” м. Шяуляй Юрій Янчіюк, Радник канцелярії Уряду Литви у справах релігій та національних меншин Діана Варнайтє, член Меджлісу кримськотатарського народу, голова Спілки громад литовських татар Адас Якубаускас, депутат Європейського парламенту від Литви Пятрас Ауштрявічюс, актив української та кримськотатарської громад Литви з дітьми, співробітники Посольства України в Литві з родинами, представники студентської молоді, школярі, широкі кола литовської громадськості, іноземні та українські туристи, прочани з України, що подорожують Литвою. Учасниками свята стали українські колективи народної творчості з Києва, Дніпра, Херсона, Полтавської, Чернігівської, Рівненської, Хмельницької областей.
Святкування розпочалося у самому центрі литовської столиці – на Кафедральній площі. Численні учасники заходу пройшли у вишиванках з українськими, литовськими, кримськотатарськими прапорами, прапором Європейського Союзу та українським короваєм, який особисто виготовив до цієї події найстарший член громади українців м. Вільнюс Михайло Максим’юк, центральними вулицями Вільнюса, зокрема, вулицею Пілєс (Замкова), на якій у 1829-1831 рр. жив, навчався і творив Тарас Шевченко; здійснили флешмоб на Ратушній площі міста та завершили маршрут біля пам’ятника Тарасу Шевченку, де лунали українські народні пісні, а також традиційно було виконано пісню “Реве та стогне Дніпр широкий”.
Того ж дня у рамках Дня вишиванки відбувся концерт народної музики і танцю у Будинку національних громад м. Вільнюс Міністерства культури Литви за участі дитячого ансамблю народного танцю “Квіти України” (Чернігівська область), вокального тріо “Ореля” (Рівненська область), Тріо бандуристок (м. Херсон), вокалістів з Києва, Дніпра, Полтавської, Хмельницької та Рівненської областей.
У 2018 році у Литві відбулося яскраве відзначення Всесвітнього дня вишиванки, яке пройшло біля Вільнюської Ратуші у старому місті. У заході взяли участь Посол України в Литві Володимир Яценківський з дружиною, працівники Посольства України з родинами, українська громада Вільнюса, представники литовської громадськості, іноземні та українські туристи, що подорожують Литвою, члени української делегації УСПП, що перебувають у м.Вільнюс з метою участі у круглому столі з питань українсько-литовського співробітництва у сфері сонячної енергетики. Під час заходу відбулося дружнє спілкування, усі присутні виконали Гімн України та заспівали українські народні пісні.
У 2015 році у Вільнюсі біля пам’ятника Тарасу Шевченку відбулася акція “День української вишиванки”. До акції долучилися співробітники Посольства України у Литовській Республіці, дипломати МЗС Литви. У святковому заході взяли також участь українські діти з родин учасників АТО з Донецької та Луганської областей, які навчаються у Вільнюсі, священнослужителі Української греко-католицької церкви Святої Трійці, актив української громади Вільнюса та представники засобів масової інформації.
Малайзія та Філіппіни
Хвилю святкування Всесвітнього дня вишиванки в Малайзії та на Філіппінах підхопили відразу. Для українців, які перебувають далеко від Батьківщини, вишиванка стала символом єднання з Україною. Кожен захід і кожне свято, яке організовує Посольство, українці Малайзії і Філіппін відвідують виключно у вишиванках. І це не нав’язаний дрес-код. І навіть не просто тренд. Це прагнення, яке йде зсередини і об’єднує нас. Вишитий одяг вдягають із задоволенням не тільки дорослі, але й маленькі діточки. Українцям навіть пощастило – нам не потрібно думати, який одяг вдягати на урочистості, або коли ми просто хочемо зібратися разом – для кожного сьогодні це очевидно.
Безпосередньо ж відзначення Всесвітнього дня вишиванки щороку стає подією, на яку чекають дорослі і діти. Це – свято серця і душі. Для кожного це можливість зустріти старих друзів та знайти нових.
Тому жорсткі обмеження, які запровадили уряди країн весною 2020 року, і унеможливили традиційно відзначити Всесвітній день вишиванки, зібравшись разом, дуже засмутили представників наших громад. Але з радістю була сприйнята ініційована організаторами Всесвітнього дня вишиванки акція з Деревом родоводу. Ми із захватом отримувати фотографії українських родин, вбраних у чарівні вишиванки в обрамленні елементів.
Дерева родоводу. Особливе тепло викликають фото міжнаціональних сімей. Вони вчергове демонструють бажання українських батьків привити діткам, які ростуть далеко від України, любов і повагу до наших звичаїв і культури. Буз сумнів, ця традиція продовжиться і у майбутньому.
Крім того, маленькі українці, які народилися за кордоном, отримували свої перші вишиванки під час реєстрації у Посольстві в рамках акції “Народжені у вишиванках”.
Найзнаковішим став організований Посольством у 2018 році в Куала-Лумпурі показ “Вишиванка – дзеркало української душі”. Це був перший такого масштабу захід із презентацією українського національного традиційного і сучасного одягу в Малайзії. Її основу склала колекція вишитого одягу відомої української дизайнерки Оксани Полонець. Презентація супроводжувалась живою музикою у виконанні піаніста громадянина України М. Григор’єва та місцевого скрипаля Б. Сун. Прозвучала також відома українська пісня “Я піду в далекі гори” у виконання дружини Посла Т. Нечитайло.
Презентацію відвідало близько 100 гостей, серед яких представники політичного бомонду Малайзії, дружин глав дипмісій країн АСЕАН, співробітники МЗС та бізнес-леді країни перебування, представники провідних англо- і малайськомовних ЗМІ. Захід набув широкого розголосу у ЗМІ і соціальних мережах.
Навіть два роки потому під час спілкування з учасниками заходу та малайзійцями з особливою приємністю отримуємо схвальні відгуки і захопливі коментарі про фантастичність та унікальність українських вишиванок.
Українська вишиванка сьогодні – це можливість показати історичну традицію та новітні напрямки й стилі. Вона завжди привертатиме увагу. І тому є невід’ємною частиною сучасної публічної дипломатії. Це можливість продемонструвати унікальність і ідентичність українського народу, нашу єдність і різноманітність водночас.
Нідерланди
Польща
Румунія
Сербія
Культурно – мистецькі товариства української діаспори в Сербії щорічно відзначають День вишиванки різноманітними заходами : концертами, відкритими уроками, проведенням фестивалів чи просто вдягаючи вишиванку на роботу. На фестивалі “Сава Порт Фест” два роки підряд на загальній ході “Веселка Культур” співробітники Посольства та українці, які проживають в Белграді, милували око в прекрасних вишиванках. Також в рамках проведення Днів України в Новому Саді у 2017 році відбувся Парад Вишиванок та показ дизайнерських вишиванок.
Співробітники Посольства щорічно відзначають це свято, вбираючись у вишиванки, а також Консульській відділ Посольства дарує вишиванку кожному новонародженому, якого батьки беруть з собою в Посольство для отримання свідоцтва про народження.
Сингапур
Українська громада в Сингапурі, а також Посольство України в Республіці Сингапур, відзначає День вишиванки вже багато років.
Дуже організовано і активно українці почали брати участь у відзначенні свята після того, як активісти української громади заснували Український Клубу в Сингапурі у 2015 році. Український Клуб був створений у тісній співпраці з Посольством України, щоб об’єднати українців навколо нашої культуної спадщини, традицій і звичаїв.
З часу створення клубу і ще більшого згуртування громади ми почали відзначати День вишиванки, здебільшого поєднуючи його із приготуванням традиційних українських вареників, піснями і весело проведеним часом разом.
Коли нагоди поєднати святкування Дня вишиванки з приготуванням традиційних страв не випадало, ми все одно не залишали улюблене свято без уваги і збиралися разом хоча б на деякий час, аби зустрітися і поспілкуватися.
Минулого року під час запровадженого в усіх країнах карантину у відповідь на пандемію, коли можливості зібратися не було взагалі, усі сингапурські українці взяли участь у флешмобі, і ми зняли чудове відео, створення і перегляд якого нас також об’єднало хоча б дистанційно.
Таджикистан
Щороку, третього четверга травня Посольство України у Таджикистані збирає українську громаду для відзначення Дня вишиванки.
Українські дипломати та члени їх родин, українські діаспоряни, українці, які працюють у Таджикистані чи мають українське коріння, або просто громадяни, що небайдужі до української культури, національного одягу України, збираються біля пам’ятника Омарові Хаяму.
Пам’ятник Омару Хаяму знаходиться на центральному проспекті Рудакі біля готелю Авеста. Його створив відомий український скульптор А. Галян, саме тому українці збираються у цьому місці.
Минулого року впливове таджицьке видання “Авеста” надрукувало підготовлену українськими дипломатами статтю про День вишиванки, що сприяло поширенню української культури в Таджикистані.
Таїланд
Знайомство з українською культурою через українське національне вбрання та вишиванки в Королівстві Таїланд почалась з 2017 року.
Вперше красу та різноманіття вишиванок було представлено 25 вересня 2017 року з нагоди 26-ї річниці Незалежності України та 25-ї річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Королівством Таїланд. Під час урочистого прийняття почесні гості та преса мали можливість ознайомитись з виставкою, організованою дружиною Посла Наталію Бештою, в експозиції якої було представлено колекцію ляльок-мотанок майстринь сестер Катриченко “25 Сестер Незалежності” з вишитими візерунками з усіх регіонів України, а також світлини львівської майстерні “Треті півні”. Цією виставкою вдалось чудово показати багатство традиційної вишивки та різноманіття вбрання регіонів України.
З січня 2018 року Посол України в Таїланді Андрій Бешта разом з дружиною пані Наталією Бештою започаткували акцію “Народженні у вишиванці” спільно з Лесею Воронюк та Громадською організацією “Всесвітній̆ день вишиванки”, подарувавши першу вишиту сорочку новонародженому малюку. Завдяки цьому проекту кожен маленький українець, зареєстрований̆ у Посольстві громадянином України, може отримати у подарунок вишиту сорочку або сукню від Посла України в Таїланді.
У 2020 році для акції “Народжені у вишиванках” чудова майстриня з Косова пані Віра Колосюк власноручно вишила та передала до Посольства сорочки та сукні для урочистого вручення маленьким громадянам у Таїланді.
Щорічно, до Всесвітнього дня вишиванки, Посольство проводило конкурс фото та відео робіт – “Моя вишиванка”. До участі запрошувалися усі громадяни, що проживають в Таїланді, М’янмі та Лаосі. За надіслані світлини або відео у вишиванках у 2018 році переможці отримали у подарунок Котелевські коржики, привезені до Бангкоку з Полтавської області. У 2019 всім учасникам подаровано авторські керамічні кулони від Sopilnyak Workshop/Авторська кераміка ручної роботи, які приїхали до Бангкоку з Ужгорода.
Також з нагоди свята була зроблена спільна світлина у вишиванках колективу Посольства, українців проживаючих у Таїланді та тайських друзів. Фото широко висвітлювалося в соцмережах, у т.ч. отримало понад тисячу вподобань на сторінці “Український контент”.
Почесні консули України в Королівстві Таїланд також не залишаються осторонь свята, надсилаючи відео-привітання з Всесвітнім днем вишиванки українцям усього світу і завжди пам’ятають, що щороку в третій четвер травня потрібно одягнути вишиванку.
Щорічно на честь свята почесний консул Пріча Тіракічпонг та вся його родина одягає вишиті сорочки, подаровані Послом Андрієм Бештою.
У 2020 році, під час пандемії, святкування Всесвітнього Дня Вишиванки перенеслось в режим онлайн. Таким чином, українцям, які проживають в різних куточках Таїланду було запропоновано долучитися до створення свого родовідного дерева, підтримавши акцію “День Вишиванки-День Родоводу”.
З 28 травня по 1 липня 2018 року в одній з кращих галерей Бангкоку, яка знаходиться під патронатом Королівської родини “The Queen’s Gallery”, дружиною Посла України в Королівстві Таїланд Наталією Бештою була організована виставка традиційного українського одягу та культури “Розмаїта Україна”. Відвідувачі виставки мали змогу ознайомитися з культурними традиціями, багатством та розмаїттям національного одягу з усієї Україні.
На експозиції було представлене старовинне українське народне вбрання, фотографії та ляльки-мотанки в традиційному одязі – від Закарпаття до Донецька, від Сумщини до Криму.
Великий інтерес викликали презентаційні матеріали громадської організації “Всесвітній День вишиванки” про історію започаткування та святкування акції “Всесвітній день вишиванки”.
Успіх заходу підтвердила екскурсія на виставку дружин акредитованих в Таїланді послів та дружин високопосадовців з тайського уряду, організована Міністерством закордонних справ Королівства. Також її відвідували представники тайського уряду, дипломатичного корпусу, ділових та академічних кіл, журналісти та діячі мистецтва. Виставка користувалась великою популярністю та отримала багато схвальних відгуків від мистецтвознавців та тайської преси,
Ось лише деякі з них: “…Художня виставка “Розмаїта Україна” представляє різні регіони України. Кожен регіон має свою культуру та мистецтво. На цій виставці відвідувачі побачать культурні традиції всієї Україні. Від Закарпаття до Донецька, від Сумщини до Криму. Громадяни України є вільними, обдарованими та унікальними…”
“…Різноманітне прекрасне мистецтво! Відображається в багатстві костюмів всієї України. Україна – країна, багата культурою. Люди дружні та мають довгу історію. Різноманітна але з своєю особливою ідентичністю. Ми хочемо знати більше! Хочемо знайомитись з цією сильною країною і з її культурою…”
За сприяння та на запрошення дружини Посла Наталії Бешти в грудні 2018 Україна вперше була представлена на міжнародному модному показі “1st Thai Silk International Fashion Week” відомою дизайнеркою Оксаною Полонець. Пані Оксана створила колекцію суконь, які утворили неповторний симбіоз краси, стилю і традицій з української вишивки та тайського шовку.
Також на запрошення організаторів фестивалю “8th Celebration of Silk” та уряду Таїланду, пані Наталка Бешта та донька Оксана презентували сучасне українське вишите вбрання з тайського шовку. Більше 50 країн-учасниць побачили красу унікальної колекції з тайського шовку та української вишивки від Оксани Полонець.
В листопаді 2019 року, за участю Віце-прем‘єр-міністр Таїланду Віссану Крае-нгам та Прем‘єр-міністра Таїланду пройшов “The 9th Celebration of Silk: Thai Silk Road to the World 2019”. Цього разу представляти Україну та створити костюми для пані Наталки Бешти та її сина Остапа було запрошено молоду і талановиту дизайнерку Любов Чернікову з Івано-Франківська.
Пані Наталка Бешта з сином Остапом презентували вбрання з елементами української вишивки
на гала-показі заходую.Також пані Любов створила колекцію вбрання з елементами української вишивки на тайському шовку та гідно презентувала його на “Thai Silk International Fashion Week” серед 72 країн-учасниць заходу.
Завдяки рекордно низькому показникові COVID-19 захворювань у Королівстві Таїланд, Посольство України мало змогу провести показ фільму режисерки Олени Дем’яненко “Гуцулка Ксеня” та виставку фотографій у вишиванках. Фільм “Гуцулка Ксеня” став відкриттям кіносезону 2020 року в River City Bangkok Film Club і був приурочений до святкування 29-ї річниці незалежності України. Весь колектив посольства на презентації фільму та виставки одягнув вишиванки, чим ще більше привернув увагу гостей до українських традицій та культури.
У листопаді 2020 відбулася презентація виставки Посольства України в Королівстві Таїланд “Ukrainian Women in Modern Art”. Вона поєднала три персональні виставки українок, які працюють у різних сферах сучасного мистецтва.
Дуже великою популярністю користувалась персональна виставка фоторобіт Домініки Дикої. Роботи художниці показують красу та багатство української культури через національні костюми, віночки, які вона створює відновлюючи за старими світлинами. Доповненням виставки став музичний кліп гурту DAGADANA у національних костюмах “Щедрий вечір”, що транслювався впродовж виставки.
6 грудня 2020 року в залі для урочистостей Королівського військово-морського флоту Таїланду пройшов міжнародний культурний захід високого рівня “The 10th Celebration of Silk: Thai Silk Road to the World 2020”.
На запрошення дружини Посла Наталії Бешти цього разу Україну представила відома львівська дизайнерка Ірина Христинич, засновниця студії “ГОЙРА”. Через карантинні обмеження міжнародні дизайнери вперше не змогли особисто відвідати Таїланд та представити свої моделі. Тому головною особливістю підготовки заходу стало залучення молодих студентів-дизайнерів з 70 університетів і професійних коледжів Королівства, яких запросили створити одяг представникам дипломатичного корпусу. Втілювати в життя задуми української дизайнерки було запрошено студентів та викладачів з Uttaradit Vocational College. Українські та тайські дизайнери спільно розробили унікальні костюми з королівського шовку, відобразивши в своїх роботах традиції та цінності кожного з народів, створили повноцінні образи з елементами української вишивки на шовку для представниць Посольства Світлани Смірнової та Світлани Ансімової, які гідно представили Україну на гала-показі.
Тайські студенти та викладачі з великим захопленням вивчали та відтворили візерунки української вишивки під керівництвом української дизайнерки. Такий досвід став чудовою нагодою познайомити жителів Таїланду з українськими традиціями та культурою.
Туреччина
Історія Всесвітнього дня вишиванки в Туреччині почалась 2017 року в Анкарі.
Саме 5 років тому Посольством України в Республіці Туреччина було проведено захід загально-турецького масштабу. 27 травня 2017 року в Національній бібліотеці Туреччини відбувся перший урочистий захід святкування Дня вишиванки. У заході взяли участь турецькі політики та іноземні дипломати, представники української та кримськотатарської діаспори. Спеціально було запрошено Лесю Воронюк- засновницю Дня вишиванки.
В рамках святкування відбувся модний показ вишиванок від дизайнерки Оксани Полонець та перегляд документального фільму “Спадок нації”, який розповів глядачу про значення вишиванок в українській культурі та їхнє розмаїття в різних регіонах. Окрім того, було нагороджено трьох переможців у фотоконкурсі “Моя вишиванка”.
2018 року українці в Анкарі відсвяткували День вишиванки ходою у вишиванках. У заході взяли участь дипломати, українська громада Анкари, представники кримськотатарських громадських організацій та турецькі друзі. Акція проходила під гаслом “Вишиванка – наш генетичний код”. Маршрут пролягав від вулиці Української (Ukrayna Caddesi) до Посольства України. Під час ходи велося пряме включення для сторінки Всесвітнього дня вишиванки у Фейсбуці.
Символічно, що саме в цей день після ходи Посол України в Туреччині Андрій Сибіга разом з дружиною пані Тетяною Сибігою започаткували в Анкарі акцію “Народженні у вишиванках”, подарувавши першу вишиту сорочку для новонародженої дитини журналістки українського інформаційного ресурсу “Укр-Айна” Вікторії Башер.
Акція “Народжені у вишиванках” і зараз активно підтримується Посольством України в Туреччині. Кожна дитина, яку батьки реєструють українцем/українкою в Анкарі до року, отримує у подарунок вишиванку – оберіг на добру пам’ять про своє походження та на щасливе, успішне майбутнє.
Щороку маємо традицію проводити флеш-моби та промо-акції у знакових місцях столиці Туреччини, у Анкарі, а також інших місцях компактного проживання українців по всій Туречччині.
2019 року, за ініціативи дружина Посла в ТР Тетяни Сибіги, на Всесвітній день вишиванки в Анкарі був проведений майстер-клас із вишивання хрестиком та виготовлення вишиваних сорочок для немовлят. У заході взяли участь дружини акредитованих в Туреччині послів та військових аташе з більш ніж 20 країн. Учасниці майстер-класу дізналися про символізм українських вишиванок та про велике значення вишитої сорочки для кожного українця.
У 2020 році, під час пандемії, святкування Всесвітнього дня вишиванки перенеслось в режим онлайн. Таким чином, українці, які проживають в різних куточках Туреччини, долучилися до створення “Вишитої карти українців Туреччини”. Карта замайоріла кольорами та орнаментами з усіх куточків України. Також кожен міг зробити своє родовідне дерево, підтримавши акцію “День Вишиванки – День Родоводу”.
Святкування Всесвітнього дня вишиванки стало доброю традицією по всій Туреччині. Наприклад, на площі Султанахмет в Стамбулі відбулося урочисте святкування “Дня вишиванки” за активної участі української громади, УАФЕА “Калина” та Генерального консульства України. Під час заходу пройшов показ різних видів українських вишиванок, які є уособленням українського коду та різноманіття одночасно; в Ізмірі українські майстрині вишивали рушники, які потім зшили в один “Найдовший Вишитий у Туреччині Рушник Єдності”, а представники “Українського клубу” в м.Ізмір розгорнули в центральному районі міста на березі Егейського моря найдовшу вишиванку в Туреччині – полотно завдовжки 52 метри з класичним червоно-чорним орнаментом; в Анталії діти, батьки та вихователі суботньої школи, котра працює при ГО “Українська родина” пройшлися в національному вбранні центром міста; “Середземноморське об’єднання українців” спільно з “Українським культурно-мистецьким об’єднанням” організували святковий концерт, присвячений Всесвітньому дню вишиванки; Чорноморська асоціація українців в Самсуні записала відеопривітання із Всесвітнім днем вишиванки українцям усього світу та багато інших заходів.
Українці Анкари, Стамбула, Анталії, Аланії, Ізміру, Кушадаси, Самсуна, Бодрума та інших міст, де є українські осередки, щороку долучаються до тематичних флеш-мобів, проводять концерти, відкриті уроки в суботніх школах та просто пам’ятають, що щороку в третій четвер травня потрібно одягнути вишиванку.
Вишиванка є нашим улюбленим протокольним подарунком для високопосадовців та селебрітіс Туреччини.
Фінляндія
Щороку, третього четверга травня члени української громади Фінляндії долучаються до акції Всесвітній день вишиванки, яку організовує Товариство українців в Фінляндії спільно з Посольством України в Фінляндії.
У цей день українці Фінляндії вбираються у свої найгарніші вишиті сорочки та виходять на центральну (Сенатську) площу міста Гельсінкі, підтримуючи традицію вшанування нашої української вишиванки, збереження українських цінностей та національної ідентичності. Акцію завжди супроводжують українські прапори та спільне виконання гімну України.
2018 року Товариствo українців у Фінляндії за підтримки Посольства України у Фiнляндії провело захід з представлення мистецтва української вишиванки – “Дитячий показ українського національного одягу минулого століття тa сучасності”. Захід був спрямований на ознайомлення, вивчення та дослідження стародавнього та сучасного вишиваного одягу та текстилю, поширення інформації про українські традиції у фінляндському суспільстві.
Франція
Привернення уваги широкої громадськості Франції до української самобутності та поширення позитивного іміджу України закордоном є одним з основних завдань культурної дипломатії України, у тому числі Посольства України у Франції.
Посольство розглядає Всесвітній день вишиванки як інструмент, який допомагає популяризувати носіння, збереження, відтворення українських вишитих сорочок як невід’ємної частини матеріальної культурної спадщини українського народу, сприяє консолідації українських сил закордоном та закріплює українську ідентичність у різнобарв’ї європейських культур.
У зв’язку з цим, протягом останніх декількох років Посольство спільно з організаціями закордонних українців на постійній основі організовує відповідні флеш-моби на площі Трокадеро у Парижі, а також одягає один з пам’ятників 10-річної Анни Київської, авторства Костянтина Скритуцького у рамках проекту куратора Федора Баландіна, в українські вишиванки.
Цей день є також приводом для проведення флеш-мобів політичного характеру. Зокрема, у 2017 року на площі Трокадеро поряд з дефіле закордонних українців у вишиванках, було проведено флеш-моб”Крим – це Україна” у контексті відзначення Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
У 2016-2017 роках за сприяння громадської організації “Всесвітній день вишиванки” у Культурно-інформаційному центрі Посольства проходив показ документального фільму про вишиті сорочки “Спадок нації”.
Чехія
У Чеській Республіці, зокрема у Празі, Всесвітній день вишиванки вперше відзначили у 2016 році. Його щорічними організаторками та натхненницями є голова громадської організації Товариство українців в Чехії “Берегиня” пані Марія Скиба та музичний керівник цього колективу Ірина Коценко. Від самого початку і донині свято є однією з найочікуваніших подій культурного життя українців не лише Праги, а й Ліберця, Брна, Градця Кралового та інших міст.
В Празі заходи до Дня вишиванки тривають протягом кількох днів. У четвер українці традиційно зустрічаються у вишиванках біля пам’ятника Тарасу Шевченку. У суботу зазвичай проводяться майстер-класи для дітей та дорослих з різних технік вишивання. Центральною подією свята є мегамарш – хода у вишиванках вулицями Праги, після чого учасники збираються на святковий концерт. За підрахунками організаторів, у мегамаршах в різні роки брали участь від 320 до 470 учасників.
Щороку організаторки свята готують цікаву культурну програму та запрошують до участі поважних гостей. Так, у 2016 році ідейники відзначення Всесвітнього дня вишиванки Леся Воронюк та Олександр Ткачук подарували українській громаді Чехії чудовий подарунок – фільм про вишиванку “Спадок нації”, який закордоном вперше був представлений саме в Празі. У концертній програмі взяв учать вокальний гурт з Тернопільщини “Вітер з України”.
У 2017 році до уваги учасників та гостей Дня вишиванки було представлено унікальну колекцію автентичних вишиванок “Спадок” родини Демкур з Тернополя. Цього ж року на свято до Праги завітали із концертною програмою фіналісти проєкту “Х-фактор”, учасники гурту “Тріода”. У 2018 році на святкування Дня вишиванки було запрошено майстриню Олену Мудведєву з Рівного, яка привезла до Праги вишиті збірки “Кобзар” Тараса Шевченка та “Я поцілую мальву в щоку” Ліни Костенко.
Розповідь про їх створення та відчуття книг “на дотик” справили незабутні враження в учасників та гостей свята.
У 2019 році глядачам була представлена концертна програма за участю гурту “Троїсті музики” Івано-Франківського національного академічного Гуцульського ансамблю пісні і танцю “Гуцулія”. Сюрпризом для дітей було пригощення “Вишиванковим тортом”.
Пандемія COVID-19 не дозволила у 2020 році провести традиційну ходу у вишиванках вулицями Праги та святковий концерт. Але свято все одно відбулося. З урахуванням протиепідемічних обмежень, українці Праги у третій четвер травня традиційно зустрілися у вишиванках біля пам’ятника Тарасу Шевченку в Празі, відзначивши таким чином п’ятиріччя цієї традиції в Чеській Республіці.
У 2020 році долучитися до відзначення Дня вишиванки було запрошено державних керівників Чехії, зокрема, прем’єр-міністра країни Андрея Бабіша та міністра закордонних справ Томаша Петршічека, яким було надіслано українські вишиті сорочки.
Можемо впевнено сказати, що Всесвітній день вишиванки став для українців Чехії одним з найулюбленіших свят, що дає можливість виразити свою національну приналежність та громадську позицію, усвідомити свою приналежність до єдиної нації.
Чорногорія
В Чорногорії відбулося масштабне святкування Дня Вишиванки! ️
В південному місті Бар на узбережжі моря наша громада вкотре довела всім, що українська нація є згуртованою та патріотичною, а українська культура багатою та вишуканою.
Кульмінацією заходу став парад вишиванок – великою колоною з прапорами України та вигуками “Слава Україні” було зроблено почесний круг набережною міста.
Японія
В Японії День вишиванки відзначається Парадом Вишиванок, який з 2013 року щорічно проводиться у Токіо за підтримки Посольства України в Японії та української громади.
19 травня 2019 року відбувся сьомий Парад Вишиванок у Токіо. Ця подія зібрала більше двохсот учасників, серед яких були українці, японці та громадяни інших країн, які своєю участю висловили солідарність з Україною. Захід націлено на популяризацію української культури.
В місті Нагоя парад вишиванок проходить за організації “Японсько-української культурної асоціації” (Japanese Ukrainian Culture Association) – першої офіційно зареєстрованої організації закордонних українців Японії (2018 року), метою якої є проведення культурних, наукових та освітніх заходів як для японських, так і для українських громадян на території обох країн; вирішення проблем та задоволення інтересів громадян обох країн; активне сприяння зміцненню дружби та взаєморозуміння народів Японії та України.
6 жовтня 2019 року у Нагої за підтримки Посольства України в Японії та Центру міжнародних відносин м. Нагоя вчетверте пройшов традиційний Парад вишиванок, присвячений 28-й річниці Незалежності України.